Pałace

Czym są pałace pamięci?

Wielu uważa, że Pałace Pamięci są najpotężniejszym narzędziem mnemotechnicznym. Dodatkowo, są one narzędziem najstarszym. Dane, które umieścimy we wspomnianych pałacach są trudne nie do zapamiętania, ale, wręcz przeciwnie, do zapomnienia. Każdy z nas z pewnością marzył kiedyś o tym, by pojemność jego pamięci była nieograniczona. Ci, którzy posiadają pamięć fotograficzną, osiągają przecież wielkie sukcesy! A co powiesz na to, że tworzenie własnych pałaców może dać Ci bardzo podobne efekty?

Na czym właściwie polega ta technika? Mówiąc w skrócie chodzi o kojarzenie przeróżnych obrazów z miejscami w rzeczywistym, znanym nam lub też wyimaginowanym, stworzonym na własne potrzeby otoczeniu. Istotne jest to, by bardzo dobrze znać dane miejsce i każdy jego zakątek. Co ciekawe, metoda ta pozwala na zapamiętywanie w krótkim czasie całych wykładów i przemówień, długich list, a także najważniejszych informacji z książki, którą właśnie czytamy. Narzędzie to wydaje się szczególnie przydatne, gdy duże znaczenie mają porządek i kolejność tego, czego próbujemy się nauczyć. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele czasu możesz w ten sposób zaoszczędzić? 🙂

Pałace pamięci są niejako łańcuchem skojarzeń. Poruszając się po wyimaginowanym bądź realnym miejscu, umieszczamy w nim elementy, które mamy do zapamiętania. A potem, kiedy dojdziemy do jednego, to drugi przyjdzie nam na myśl całkiem naturalnie. Skojarzenia, które stworzymy sobie w głowie, powinny być wyolbrzymione, niemal przerysowane, można nawet powiedzieć absurdalne. Dzięki temu łatwiej będziemy w stanie przywołać je w pamięci. Jedno jest pewne. Jeśli zdecydujesz się na naukę tejże techniki, to już nigdy nie zapomnisz o wyrzuceniu śmieci, a wystąpienia przed publicznością przestaną być jakimkolwiek problemem. Całkiem fajna opcja, nieprawda?